BIFs skidsektion försöker varje år ge alla längdskidåkare de bästa förutsättningar för att kunna åka längdskidor i fina spår under säsongen. Ett led i detta är att lägga ett lager konstsnö, ca 30 cm, på vår slinga runt Salsjön, en dryg kilomer.

 

När vädret verkar tillrådligt, dvs då vi ser en period framför oss med minusgrader, är planen att mellan fredag – söndag med start kl 06.00 fredag morgon köra igång för att sen avsluta under söndagen. Om kalkylen stämmer skall vi på den tiden hunnit Salsjön runt. Hur lång tid det tar att komma runt beror på hur kallt det är. Ju kallare desto mer snö per timme klarar vi att göra. Vi arbetar i 6-timmars pass och bemannar med två personer i varje pass.

 

Vi vill redan nu be att du som kan tänka dig att ställa upp anmäler dig i listan nedan. Vi vet att det är svårt att veta om man kan men om du inte har annat för dig och om du då skulle kunna tänka dig att ställa upp är det fint om du vill lista dig nedan. När det sen drar ihop sig hör vi av oss med förhoppning att vi även i år ska få full bemanning. Det brukar gå fint!

 

 

Så här går det till

 

Med ett dieseldrivet elaggregat gör vi ström som driver snökanonen. Såväl elaggregatet som snökanonen flyttas runt i spåret. Snökanonen och elaggregatet flyttas framåt med hjälp av en snöskoter alternativt 4-hjuling. Vattnet kommer från en dieseldriven vattenpump som placeras ut på förutbestämda ställen runt sjön. Från vattenpumpen leds vattnet via slangar (ganska grova, typ brandslangar) till snökanonen. Slangarna som flyttas för att förse snökanonen med vatten är ganska tunga men med lite list (som lärs ut) går det ganska lätt. Du behöver definitivt inte vara någon Karl-Alfred för att fixa detta. Vid tre tillfällen kommer vattenpumpen att behöva flyttas och då måste man vara Kal-Alfred men... Planen är lagd så att detta kommer att ske på dagtid och en förstärkningspatrull ansluter då för att bistå med flytten.

 

Tekniskt ansvarig: Johan Karlsson, tel: 073-059 92 21, mail: galtbron@boremail.com

 

I rutan ”Erfarenhet” skriver du 1 = ingen erfarenhet, 2 = har varit med förr.

 

Vår ambition är att varje pass skall vara bemannad med minst en erfaren.

 

För och efternamn:

Mailadress:

Telefonnummer:

Erfarenhet:

1 = ingen erfarenhet

2 = har varit med förr

För att undvika spam vill vi att du fyller i hur många ben en ko har, med en siffra.

Ej bokstäver!

 

 

 

 

 

 

 

Johan Karlsson

Nr: 1
073 0599221
galtbron@boremail.com
har varit med förr

Göran Hall

Nr: 2
0705 391855
goran.hall@astacus.se
har varit med förr

Kenneth Forslund

Nr: 3
0706470846
kenneth.forslund@boremail.com
har varit med förr

Rikard Ericson

Nr: 4
0709-203535
rikard.ericson@boremail.com
har varit med förr

Henrik Loord

Nr: 5
0734184184
BjörnGottliebs väg 18

Anna Hall

Nr: 6
0708748976
Anna@hagetslantrasgard.se

Lukas Andersson

Nr: 7
0735115143
Lukas.a82@gmail.com
har varit med förr

Annicka Olofsson

Nr: 8
0730933944
AnnickaOlofsson@hotmail.com

Christer svenstedt

Nr: 9
0703121001
svenstedt@boremail.com
har varit med förr

Annelie Abrahamsson

Nr: 10
070-5590005
annelie.abrahamsson@liu.se

Peter Abrahamsson

Nr: 11
073-0410279
annelie.abrahamsson@liu.se

Claes meijer

Nr: 12
0704921291
Meijermodels@gmail
har varit med förr

Markus Furhoff

Nr: 13
0733022802
Furhoff@telia.com

Anders Westerlund

Nr: 14
0725054334
westerlundanders@hotmail.com
har varit med förr

Robert Forsberg

Nr: 15
0730404029
R_forsberg@hotmail.com

Hans Arkesten

Nr: 16
0709100944
badtastex(at)gmail.com

Anders Svensk

Nr: 17
0702099214
Örngatan 14

Erik Karlsson

Nr: 18
070-53 29 527
erik.karlsson@boremail.com

Alfred Karlsson

Nr: 19
0725481679
alfred.karlsson01@gmail.com

Henrik Loord

Nr: 20
0734184184
henrik.loord@boremail.com

Heléne Johansson

Nr: 21
070-77 67 837
helenejn@hotmail.com

Jenny Jarebäck

Nr: 22
0703362307
Jenny_jareback@hotmail.com

Jenny Jarebäck

Nr: 23
0703362307
Jenny_jareback@hotmail.com

Josef Rundqvist

Nr: 24
0702811495
josef.rundqvist@boremail.com
har varit med förr

Patrik Nyberg

Nr: 25
0703216969
Patrik.nyberg@jm.se